O nas
Centrum Usług Społecznych w Świebodzinie realizuje projekt „Centrum Usług Społecznych w Świebodzinie – CUS szyty na miarę” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021- 2027 w ramach: Priorytetu 6. Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli Działanie 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne.
Misją Centrum jest rozwój i integracja usług społecznych, koordynacja lokalnych usług, aktywne i konstruktywne wspomaganie mieszkańców Gminy Świebodzin poprzez rozwój i podejmowanie działań umożliwiających im wyjście z trudnych sytuacji życiowych, wieloaspektowe wspieranie rodzin, a także środowisk lokalnych służące podniesieniu jakości i komfortu życia.
Projekt realizowany jest w okresie od dnia 1.01.2025r. do dnia 31.12.2026r.
Projekt skierowany jest do mieszkańców Gminy Świebodzin potrzebujących usług społecznych w szczególności :
- rodzin z dziećmi,
- osób starszych
- osób z niepełnosprawnością
Celem głównym projektu jest zapewnienie mieszkańcom Gminy i Miasta Świebodzin dostępu do wysokiej jakości usług społecznych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb mieszkańców .
Cel główny projektu realizowany będzie za pomocą celów szczegółowych tj.
Rozwój usług społecznych zgodnie z potrzebami mieszkańców. Zintegrowanie systemu usług społecznych i ich koordynacja na poziomie lokalnym przez CUS w Świebodzinie. Zwiększenie udziału partnerów społecznych, w tym podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji pozarządowych w realizacji usług społecznych adresowanych do mieszkańców Gminy i Miasta Świebodzin.
Wprowadzonych zostanie 6 usług społecznych:
Lokalny Klub Rodzinny „TRAMPOLINA” - celem usługi jest wsparcie rodzin z dziećmi w zakresie specjalistycznego poradnictwa rodzinnego w punkcie konsultacyjnym oraz zajęć edukacyjno – rozwojowych, ruchowych, muzycznych, rozwijających językowo, zajęć przygotowujących rodzica i dziecko do edukacji żłobkowej, przedszkolnej itp. Zajęcia prowadzone będą w zależności od potrzeb w formie grupowej bądź indywidualnej. W nowo utworzonym punkcie konsultacyjnym, psycholog będzie udzielał porad rodzicom z dziećmi z zakresu m. in. rozwoju dziecka, więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi. Logopeda udzielać będzie porad z zakresu wykonywania ćwiczeń w celu zapobiegania wadom wymowy, niewłaściwego układu aparatu artykulacyjnego. Specjalistyczna usługa adresowana jest do 100 mieszkańców (rodziców i dzieci), w tym 75 kobiet i 25 mężczyzn. Usługa cyklicznych zajęć grupowych lub indywidualnych adresowana jest do 50 mieszkańców, w tym 40 kobiet i 10 mężczyzn.
Usługa Biofeedbak EEG – celem usługi jest poprawienie pracy mózgu poprzez ćwiczenia wykorzystujące efekt sprzężenia zwrotnego, który sprzyja lepszej koncentracji uwagi i relaksacji. Usługa adresowana jest do 50 mieszkańców Gminy i Miasta Świebodzin, w tym 40 kobiet i 10 mężczyzn.
Zielone Gospodarstwo Opiekuńcze – stanowi kontynuację usługi. Celem usługi jest zwiększenie dostępności usług opiekuńczo – aktywizacyjnych oraz zdrowotnych poszerzonych o usługę fryzjerską na obszarze wiejskim Gminy Świebodzin z wykorzystaniem potencjału gospodarstwa rolno - agroturystycznego. Usługa przeznaczona jest dla 8 seniorów z terenów wiejskich, w tym 7 kobiet i 1 mężczyzny.
Mobilna Akademia Seniora – celem usługi jest budowanie poczucia wspólnoty lokalnej, więzi sąsiedzkich, poprzez udział w zajęciach wynikających z oczekiwań wspólnoty mieszkańców. Usługa adresowana jest 40 seniorów, w tym 36 kobiet i 4 mężczyzn. Specjalistyczna usługa usprawniająca – celem usługi jest podniesienie sprawności fizycznej mieszkańców Gminy i Miasta Świebodzin poprzez spotkania ze specjalistą z zakresu fizjoterapii w gabinecie, specjalisty, miejscu zamieszkania lub CUS. Usługa adresowana jest do 60 mieszkańców, w tym 45 kobiet i 15 mężczyzn.
Specjalistyczna usługa usprawniająca – celem usługi jest podniesienie sprawności fizycznej mieszkańców Gminy i Miasta Świebodzin poprzez spotkania ze specjalistą z zakresu fizjoterapii w gabinecie, specjalisty, miejscu zamieszkania lub CUS. Usługa adresowana jest do 60 mieszkańców, w tym 45 kobiet i 15 mężczyzn.
Klub samopomocy „Bezpieczna przystań” – celem usługi jest integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną i/lub zaburzeniami psychicznymi i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez udział w grupie wsparcia i treningach umiejętności dnia codziennego. Usługa adresowana jest do 12 osób mieszkańców, w tym 10 kobiet i 2 mężczyzn.
Ponadto w ramach projektu „Centrum Usług Społecznych w Świebodzinie – CUS szyty na miarę” powierzchnia parteru budynku CUS zostanie wyremontowana i zaadaptowana do poprowadzenia na wysokim poziomie ww. usług społecznych dla mieszkańców Miasta i Gminy Świebodzin. Budynek Centrum zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Dzięki realizacji projektu utworzona nowa jednostka organizacyjna Centrum Usług Społecznych w Świebodzinie umożliwi większy, równy i szybki dostęp do dobrej jakości nowych pięciu ww. usług społecznych i poszerzonej jednej usługi społecznej. Oferowane usługi społeczne zapewniają dostępność wszystkim mieszkańców Miasta i Gminy Świebodzin w szczególności osób z niepełnosprawnością.
Całkowita wartość projektu: 3 000 0000 PLN
Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich: 2 850 000 PLN